Dach płaski czy stromy? Zobacz, na który warto się zdecydować!

gotowe-projekty-domow-poznan

Choć wygląd budynków zmieniał się na przestrzeni wieków, tak pewne rozwiązania pozostają niezmienne. Przykładem tego są dachy, które architekci od zarania dziejów wykonują w formie płaskiej lub stromej. Przeglądając gotowe projekty domów jednorodzinnych, znajdziesz je zarówno na konstrukcjach nawiązujących do stylu nowoczesnego, jak i klasycznego. Jesteś na etapie wyboru jednego z tych rozwiązań i masz wątpliwości, na co się zdecydować? Rozwiejesz je dzięki lekturze tego artykułu – sprawdź, co polecają specjaliści z pracowni architektonicznej NANOstudio zlokalizowanej w Poznaniu i Warszawie.

Dach płaski – kiedy warto go zastosować?

Wbrew nazwie dach płaski jest lekko spadzisty – ma nachylenie na poziomie od 2 do 12-15 stopni. Architekt musi o nie zadbać w projekcie domu jednorodzinnego, gdyż umożliwia efektywne odwadnianie połaci dachowej. Gdzie rozwiązanie to znajduje zastosowanie?

Jak podkreślają specjaliści z naszej pracowni architektonicznej, dachy płaskie cieszą się ogromną popularnością już od czasów modernizmu. W Polsce przestały wzbudzać zainteresowanie u schyłku PRL-u, gdyż kojarzone były z niezbyt estetycznymi, prostopadłościennymi budynkami, które masowo stawiano w tamtym okresie. Jednak dziś wracają do łask – coraz częściej gotowe projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych uwzględniają płaskie dachy.

Jakie zalety ma dach płaski?

Dachy płaskie, choć mniej popularne niż skośne, mają wiele zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • łatwość wkomponowania nowoczesnego obiektu w przestrzeń miejską, szczególnie gdy w otoczeniu znajdują się stare budynki,
  • duże możliwości w zakresie wykorzystania poddasza – dachy spadziste ograniczają przestrzeń użytkową pod nimi,
  • swoboda w projektowaniu wyglądu elewacji – architekci mają spore pole do popisu, gdyż odchodzi konieczność zachowania spójności fasady z pokryciem dachowym,
  • możliwość zagospodarowania dachu, np. poprzez zbudowanie na nim tarasu.

Jeśli zainteresowało Cię to rozwiązanie, nasza pracownia architektoniczna zlokalizowana w Warszawie i Poznaniu pozostaje do Twojej dyspozycji. Mamy gotowe projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych, ale zajmujemy się także ich wykonywaniem na indywidualne zamówienie!

Dach stromy – w jakich sytuacjach to dobry wybór?

Przez kilka ostatnich dekad w budownictwie dominowały dachy skośne. Dają architektom dużo swobody w zakresie wykonywania projektów domów jednorodzinnych odznaczających się skomplikowaną geometrycznie formą. Często budynki takie mają nawet po kilka połaci, w efekcie czego wyróżnia się m.in. nowoczesne konstrukcje dachowe:

  • jednospadowe,
  • dwuspadowe,
  • czterospadowe.

Dachy skośne są idealnym wyborem dla osób, którym marzy się fantazyjnie wyglądający budynek mieszkalny, szczególnie jeśli ma być duży. Ty także jesteś nim zainteresowany? Zgłoś się do pracowni architektonicznej NANOstudio – nasi architekci wykonują indywidualne projekty domów jednorodzinnych ze spadzistymi połaciami dachowymi.

pracownia-architektoniczna-warszawa

Jakie korzyści zapewnia dach stromy?

Niewątpliwie dachy skośne mają kilka zalet, które wyróżniają je na tle płaskich odpowiedników. Konstrukcje te:

  • lepiej chronią dom jednorodzinny przed intensywnymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem,
  • są mniej podatne na działanie czynników atmosferycznych – rzadziej wymagają konserwacji,
  • przy odpowiednio dobranym pokryciu dachowym stanowią bardzo ciekawą ozdobę budynku.

Który dach jest lepszym rozwiązaniem?

Wybór pomiędzy dachem płaskim a spadzistym jest dziś kwestią bardzo indywidualną. Konstrukcyjnie oba te rozwiązania są solidne i dobrze zbudowane wytrzymają długi czas. Z tego powodu szukając projektu nowoczesnego domu jednorodzinnego, kieruj się przede wszystkim własną wizją architektoniczną budynku. Nasi architekci pomogą Ci w jej urzeczywistnieniu – możesz wybierać spośród gotowych szkiców lub zlecić projektowanie od zera!

Potrzebujesz wsparcia architekta? Zobacz, co możemy Ci zaproponować!

Projektując budynek, należy brać pod uwagę zarówno własne oczekiwania co do jego wyglądu, jak i ograniczenia narzucane przez miejsce, w którym ma stanąć. Z tego powodu powinieneś skorzystać ze wsparcia specjalistów – architekci z firmy NANOstudio działającej w Poznaniu i Warszawie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z pracownią architektoniczną i przejrzyj katalog z gotowymi projektami nowoczesnych domów jednorodzinnych. Jeśli tylko chcesz, możemy także zaprojektować budynek od podstaw, zgodnie z Twoją wizją!