Dom marzeń – z garażem czy bez? Zobacz, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie

garaż

Posiadacze samochodów muszą zadbać o miejsce do parkowania, aby były one chronione przed kradzieżą i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Auto zostawione pod gołym niebem jest narażone na działanie zmiennych temperatur, wilgoci wywołującej korozję, gradobicia mogącego uszkodzić karoserię, a także na opady śniegu, który kierowca będzie zmuszony usunąć przed wyruszeniem w drogę. Nic więc dziwnego, że – mając taką możliwość – już na etapie projektowania domu inwestorzy zastanawiają się nad tym, jaki garaż wybrać i czy jest on niezbędny. Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź!

Projektowanie domu jednorodzinnego a miejsce dla Twojego samochodu

Planując budowę domu, trzeba zadbać o jego projekt, który może uwzględniać obecność garażu w bryle budynku, w formie oddzielnej konstrukcji wolnostojącej lub jedynie wiaty chroniącej przed opadami. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora oraz warunków przestrzennych działki, na której będzie stawiany dom. Wygospodarowanie miejsca dla samochodu jest jednak konieczne, ponieważ dzięki temu nie będziesz musiał parkować auta poza posesją. Co zatem wybrać: dom z garażem czy bez? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, my jednak postaramy się przybliżyć zalety i wady dwóch najpopularniejszych rozwiązań, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Garaż połączony z powierzchnią mieszkalną – zalety i wady

Jeśli zdecydujesz się na garaż w bryle budynku, w NANOstudio zaoferujemy Ci zróżnicowane projekty gotowe – w Warszawie i Poznaniu skorzystało z nich już wielu zadowolonych inwestorów, którzy doceniają przede wszystkim:

  • możliwość bezpośredniego przejścia z domu do garażu i odwrotnie – dzięki temu o wiele łatwiej jest przenieść zakupy czy spakować samochód przed podróżą, nie trzeba też martwić się niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, ponieważ nie ma konieczności wychodzenia na zewnątrz,
  • oszczędność przestrzeni na działce – miejsce na auto jest wydzielone w budynku, a cenną powierzchnię, która pozostanie wolna, można zagospodarować w dowolny sposób,
  • bezpieczeństwo pojazdu – nie będzie on narażony na kradzież, gdyż niewielu złodziei odważy się na włamanie do garażu połączonego z domem.

Oczywiście takie rozwiązanie ma także wady – jedną z nich jest konieczność zadbania o odpowiednie ocieplenie i wentylację, aby zapobiec przedostawaniu się spalin do wnętrz mieszkalnych. Niektórzy twierdzą też, że bezpośrednie połączenie tej przestrzeni z pomieszczeniami domowymi sprzyja włamaniom, ponieważ złodziej może przedostać się do domu, wchodząc właśnie przez garaż.

dom z garażem

Garaż jako budynek wolnostojący – zalety i wady

Realizując projekty domów w Poznaniu, Warszawie i innych miejscowościach, często spotykamy się z prośbą inwestorów o zaplanowanie miejsca na garaż wolnostojący. Motywują oni swoje preferencje tym, że taki obiekt może zostać wybudowany w dowolnym momencie, z tańszych materiałów i w dogodnym miejscu na działce. Zniwelowane zostaje ryzyko przenikania spalin do pomieszczeń, a także nie ma problemu z hałasem, jeśli ktoś lubi majsterkować przy samochodzie. Trzeba jednak liczyć się z większą ilością formalności – na budowę takiej konstrukcji potrzebne jest pozwolenie. Warto pamiętać, że przechodzenie pomiędzy domem i garażem będzie utrudnione, co stanowi jednocześnie wadę i zaletę. Bardziej skomplikowane okaże się bowiem przenoszenie zakupów czy bagaży, z drugiej strony nie powstanie ryzyko włamania do domu przez część garażową.

W każdym przypadku – zarówno garażu w bryle budynku, jak i wolnostojącego – zyskujesz przestrzeń nie tylko do parkowania auta, lecz także dodatkowe miejsce do przechowywania narzędzi, rowerów i innych akcesoriów nieużytkowanych na co dzień. Takie udogodnienie nie powstanie, jeśli zdecydujesz się na wiatę, która co prawda ochroni pojazd przed opadami czy nadmiernym nasłonecznieniem, będzie jednak mniej funkcjonalna.

Dom z garażem czy bez? Nie wiesz, jak dobrze zaprojektować Twój dom? Pomożemy Ci!

Zastanawiasz się, co wybrać: dom z garażem czy bez? W NANOstudio chętnie doradzimy i wskażemy przykładowe gotowe projekty, spośród których wybierzesz odpowiadające Ci rozwiązanie. A jeśli nie znajdziesz idealnego, z chęcią wykonamy go dla Ciebie na indywidualne zamówienie. Możesz postawić na jedno lub dwustanowiskową konstrukcję wolnostojącą albo stanowiącą część budynku. Sprawdź nasze propozycje i daj się zainspirować!