Jak zaaranżować biuro typu open space? Poznaj 3 wskazówki!

projekty-biur-poznan

W wielu biurach – zwłaszcza tych użytkowanych przez duże firmy zatrudniające sporo pracowników – coraz częściej spotkać można otwarte przestrzenie. Są one praktycznym rozwiązaniem i pozwalają na funkcjonalne urządzenie przestronnych pomieszczeń, wymagają jednak starannej aranżacji. Sprawdź, jakie warunki powinny spełniać projekty biur typu open space i poznaj wskazówki doświadczonych architektów!

Przestrzeń open space – jakie ma zalety?

Open space to otwarta przestrzeń biurowa, w której może jednocześnie przebywać wielu pracowników – dzięki temu ich konsultowanie się między sobą jest ułatwione, szybciej się komunikują i wymienią dokumentacją. Większy jest też poziom integracji załogi. Sprawniej odbywa się podejmowanie decyzji oraz pojawia się szansa na wzajemne stymulowanie kreatywności. Oczywiście wiele zależy od branży, w jakiej działa dana firma, jednak można uznać, że open space to nowoczesne rozwiązanie, które warto rozważyć. Obecnie architekci z Warszawy, Poznania i innych większych miast coraz częściej otrzymują zlecenia na projekty biur tego typu.

Kolejne ich zalety to:

  • niższe koszty utrzymania – o wiele taniej jest opłacać jedno duże pomieszczenie niż kilka mniejszych, co można zauważyć przede wszystkim w przypadku korporacji zatrudniających setki pracowników,
  • możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni – wystarczy zatrudnić profesjonalne biuro architektoniczne, które wie, jak zagospodarować open space, aby utworzyć w nim maksymalną liczbę miejsc pracy przy zachowaniu komfortu i funkcjonalności,
  • łatwość zmiany aranżacji w razie potrzeby – szybko zmodyfikujesz ustawienie biurek, jeśli pojawią się nowi pracownicy lub jeżeli konieczna stanie się reorganizacja ich pracy.

Jednak aby cieszyć się praktyczną i wygodną przestrzenią, pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach, które omawiamy poniżej.

Podział na strefy

W tym celu wykorzystuje się lekkie ścianki działowe – zazwyczaj transparentne ze szkła lub plexi czy nowoczesne panele akustyczne. Dzięki nim można stworzyć imitację oddzielnych pokoi, nie zakłócając swobodnego przepływu informacji oraz zachowując płynność komunikacji pomiędzy pracownikami. Służą one również do wyciszania hałasu generowanego przez dużą liczbę osób znajdujących się w jednym pomieszczeniu i wpływają na kreowanie wrażenia przytulności, które także jest ważne w miejscu pracy. Podział na strefy należy przeprowadzić z rozmysłem, umożliwiając szybkie porozumiewanie się ze sobą specjalistów pracujących w tym samym dziale lub w jednym projekcie.

architekci-warszawa

Odpowiednie meble to podstawa

Nie tylko w przestrzeniach typu open space, lecz w każdym biurze – muszą zapewniać komfort i być ergonomiczne, a w przypadku otwartych pomieszczeń warto zadbać o jednolitą estetykę. Biurka powinny być wyposażone w regulowane blaty, fotele w funkcję obniżania i podnoszenia siedziska, a także odchylania oparcia pod dowolnym kątem. Nie zapomnij o wystarczającej ilości miejsca do przechowywania dokumentów, jak również o organizerach ułatwiających utrzymanie porządku. Przydadzą się też miękkie wykładziny i sofy służące do relaksu w czasie przerwy. Zagospodaruj przestrzeń dla roślin doniczkowych, które wniosą do wnętrza nieco świeżej energii i pozytywnie wpłyną na samopoczucie pracowników. Jako architekci tworzący projekty biur w Poznaniu chętnie Ci w tym pomożemy!

Kolorystyka biura i gra światłem

Jako przestrzeń pracownicza, biuro powinno być utrzymane w stonowanych kolorach – świetnie sprawdzą się jasne beże, biel, szarości czy brązy. Można przełamać je meblami i dodatkami w ciemniejszych odcieniach. Całość musi być schludna, nienachalna i sprzyjająca pracy twórczej, skupieniu. Równie ważne jest ergonomiczne oświetlenie całej przestrzeni open space oraz poszczególnych stref wydzielonych we wnętrzu.

Zadbaj o ergonomię pracy – postaw na wsparcie architektów!

Chcesz zaaranżować funkcjonalne i stylowe miejsce pracy w swojej firmie? Odwiedź nasze biura architektoniczne w Warszawie lub Poznaniu – tworzymy wystroje łączące w sobie użyteczność, nienaganny design oraz przyjazną atmosferę, w której wydajnie się pracuje. Przejrzyj dotychczasowe realizacje i daj się zainspirować! Oferujemy nie tylko projekty biur, lecz również domów i obiektów usługowych.