Jednorodzinny dom piętrowy. Co wziąć pod uwagę podczas wyboru projektu?

projekt-domu-pietrowego

Pod koniec XX wieku w polskim budownictwie jednorodzinnym dominowały obiekty z przynajmniej jednym piętrem. Było to związane z modnym wtedy stylem życia, gdzie gospodarstwa domowe nierzadko tworzyły nawet trzypokoleniowe rodziny. Obecnie młodzi ludzie wchodzący w dorosłość wolą mieszkać bez rodziców, co spowodowało pojawienie się dużej liczby budynków parterowych. Pomimo tego wciąż wiele osób decyduje się na projekt domu piętrowego, często wybierając spośród gotowych koncepcji. W artykule specjaliści naszego biura architektonicznego NANOstudio wymieniają zalety takich obiektów oraz podpowiadają, na jakie aspekty związane z ich projektowaniem należy zwrócić uwagę – sprawdź!

 

Dom na miarę potrzeb rodziny

Wyraźnie powracająca moda na projekty jednorodzinnych domów piętrowych wynika z wysokich cen gruntów. Do tego dochodzą drogie i coraz trudniej dostępne kredyty hipoteczne. W efekcie wiele osób, szczególnie młodych, jest w stanie kupić jedynie relatywnie niewielką działkę. Z kolei ludzie bardziej majętni często inwestują w duży kawałek ziemi, a następnie dzielą go na mniejsze parcele, z których jedną zostawiają dla siebie, a pozostałe sprzedają.

W obu tych przypadkach na takich terenach najlepiej sprawdza się dom piętrowy. Projekt uwzględniający kondygnacje, wykonany na indywidualne zamówienie lub wybrany z gotowych propozycji, pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jednocześnie pozostawia sporo miejsca na zorganizowanie np. przydomowego ogrodu. Jednak obiekty te mają wiele innych zalet, które także przyczyniają się do wzrostu ich popularności.

Zalety domu piętrowego

Rosnące zainteresowanie inwestorów jednorodzinnymi domami piętrowymi wynika zarówno z ekonomii tego rozwiązania, jak i jego praktyczności. Jeśli porównujemy je do najpopularniejszych dziś odpowiedników z poddaszem użytkowym, ich najważniejsze zalety to:

  • większa ustawność pomieszczeń, gdyż mają one standardową wysokość,
  • niższe koszty i krótszy czas budowy (jeśli konstrukcja jest na planie kwadratu),
  • możliwość wykorzystania części górnej kondygnacji do przygotowania tarasu,
  • bardzo atrakcyjny wygląd w przypadku zastosowania nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Jeśli przekonałeś się do budowy takiego budynku, poznaj gotowe projekty domów piętrowych przygotowane przez architektów z naszej firmy NANOstudio. Mamy mnóstwo propozycji zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym!

Projekt domu piętrowego – najważniejsze kwestie

Jednym z pierwszych etapów planowania takiej inwestycji budowlanej jest oczywiście zaprojektowanie budynku. Można zlecić to architektowi, ale rozwiązaniem popularniejszym jest wybór spośród gotowych projektów – wiąże się z dużo niższym kosztem. Gdy zdecydujesz się na tę drugą opcję, przeglądając różne koncepcje wyglądu piętrowych domów jednorodzinnych, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Najważniejsze z nich to:

  • koszty utrzymania – najniższe są w przypadku budynków o zwartej bryle,
  • rozkład pomieszczeń, który musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb, w tym liczby mieszkańców,
  • zgodność obiektu budowlanego z warunkami technicznymi na działce oraz założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

gotowe-projekty-domow-pietrowych

Jak zaaranżować przestrzeń jednorodzinnego domu piętrowego?

Pod kątem aranżacji wnętrz przyszłego budynku jednorodzinnego, kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami. Domy piętrowe, w tym z gotowych projektów architektonicznych, zapewniają w tym zakresie ogromne możliwości. Specjaliści naszej firmy NANOstudio radzą zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • warto chociaż jedną sypialnię przygotować na parterze,
  • dla wygody dobrze jest wykonać schody na piętro w pobliżu drzwi wejściowych,
  • w przypadku budynków o rozłożystej konstrukcji istotne jest stosowanie nowoczesnych, energooszczędnych technologii.

Zrealizujemy Twoje architektoniczne marzenia

Jeśli przedstawione przez nas informacje spowodowały, że zdecydowałeś się na budowę takiego domu, pomożemy Ci w realizacji tych planów. W ofercie biura architektonicznego NANOstudio znajdziesz wiele gotowych projektów jednorodzinnych budynków piętrowych zaaranżowanych w różnych stylach. Mamy ogromne doświadczenie w branży, dlatego z nami z pewnością spełnisz swoje marzenia o pięknym, wygodnym i bezpiecznym miejscu do życia dla całej rodziny – zapraszamy do kontaktu!