Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w domu, czyli tajniki dobrego projektu

jak-rozplanowac-pomieszczenia-w-domu

Podczas projektowania budynku jednorodzinnego należy wziąć pod uwagę wiele aspektów technicznych. Podstawą jest trzymanie się wszystkim norm i przepisów budowlanych, ale ważne jest także to, aby w przyszłości mieszkanie w takim obiekcie było komfortowe. Wpływ na to ma m.in. odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w domu. W artykule podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie. Wskazówki dotyczące rozplanowania przestrzeni wewnątrz budynku przygotowali specjaliści naszego biura architektonicznego z Poznania i Warszawy – poznaj je!

 

Budowa domu: jeden z najważniejszych projektów w życiu

Dla dużej części Polaków zakup działki i budowa jednorodzinnego budynku mieszkalnego jest inwestycją życia, na którą trzeba długo i ciężko pracować. W efekcie zazwyczaj oznacza to, że będzie on miejscem, w którym osiądą już na dobre, a przynajmniej na wiele lat. Z tego powodu należy skrupulatnie podejść do kwestii związanych z jego projektem. Warto zastanowić się szczególnie nad tym, jak rozplanować pomieszczenia w domu. Specjaliści z naszego biura architektonicznego NANOstudio podkreślają, że prawidłowe ich rozmieszczenie bezpośrednio przełoży się na komfort mieszkania.

Dobry projekt domu to prawdziwe wyzwanie

Pamiętaj, że zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego i energooszczędnego budynku wymaga zarówno poświęcenia dużej ilości czasu, jak i doświadczenia. Z tego powodu zadanie to zostaw w rękach specjalistów. Już teraz poznaj gotowe projekty domów jednorodzinnych przygotowane przez nasze biuro architektoniczne mające siedzibę w Poznaniu i Warszawie. Mamy mnóstwo ciekawych koncepcji, a do tego doskonale wiemy, jak optymalnie rozplanować pomieszczenia w budynku. Oczywiście rozmieścimy je, biorąc także pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby!

Jak odpowiednio rozmieścić pomieszczenia w domu?

Jeśli chcesz, aby Twój przyszły dom był wygodny, powinieneś zastanowić się, jak rozplanować pomieszczenia pod kątem ich przeznaczenia. Niezwykle istotne jest to, aby ustanowić wyraźną granicę pomiędzy strefą dzienną i nocną. Łatwo zrobić to w przypadku budynków piętrowych lub z zagospodarowanym poddaszem. W nich zazwyczaj sypialnia i łazienka oraz ewentualnie pokoje dzieci znajdują się na górze. Z kolei dół zwykle zajmuje kuchnia połączona z jadalnią oraz salon, np. z bezpośrednim wyjściem na taras i ogród.

W przypadku domów parterowych specjaliści naszego biura architektonicznego radzą rozplanować sypialnię w oddzielnym skrzydle budynku. Warto także, aby z dala od strefy dziennej znalazły się pokoje dla dzieci i pomieszczenie, w którym planujesz pracować. Jednocześnie pamiętaj, że w procesie rozmieszczania poszczególnych pokojów należy brać pod uwagę strony świata.

Strony świata i usytuowanie działki – ważny aspekt projektowania domu

Jeśli jesteś na etapie zakupu działki, dobrze przemyśl jej wybór. Jak podkreślają specjaliści naszego biura architektonicznego, najlepsze do budowy domu są grunty z wjazdem od północy. Pozwala to na idealne rozmieszczenie pomieszczeń zarówno pod kątem komfortu przebywania w nich, jak i oszczędzania energii. Oczywiście na parcelach usytuowanych inaczej względem stron świata także da się wygodnie rozplanować wnętrza, jednak przy godzeniu się na pewne kompromisy.

projekt-domu

Wykorzystanie architektury słonecznej w projektowaniu

Dla zwiększenia komfortu i ograniczenia zużycia energii największe pomieszczenia (np. salon) powinno się rozmieszczać od strony południowej. Na tych ścianach domu warto zamontować bardzo duże powierzchnie przeszklone, a od północy jak najmniejsze.

Jak wyjaśniają specjaliści naszego biura posiadającego pracownię projektową, dzięki temu rozwiązaniu:

  • ograniczysz straty ciepła w okresie zimowym,
  • zmniejszysz koszty ogrzewania, wpuszczając do wnętrz dużo światła słonecznego,
  • stworzysz przyjemną atmosferę we wnętrzach, w których zwykle wypoczywasz za dnia.

Pomieszczenia do pracy lub dla dzieci warto rozplanować po zachodniej albo wschodniej stronie budynku. Natomiast część północną domu poświęć np. na wnętrza gospodarcze czy garaż.

Profesjonalne biuro architektoniczne w Poznaniu i Warszawie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak prawidłowo rozmieszczać pomieszczenia w domu jednorodzinnym, skontaktuj się z nami. Z pomocą naszego biura architektonicznego NANOstudio z siedzibą w Warszawie i Poznaniu, spełnisz swoje marzenia o wygodnym i energooszczędnym budynku. Mamy mnóstwo gotowych projektów, ale wykonujemy je także na zamówienie.