Ogrzewanie podłogowe – kiedy i dlaczego warto je wybrać?

ogrzewanie podłogowe

Ciepła podłoga to coś, co potrafi rozgrzać w najbardziej chłodne dni i umilić chodzenie boso. Właśnie dlatego ogrzewanie podłogowe cieszy się tak dużą popularnością – nic dziwnego, niejeden chce korzystać z jego uroków i cieszyć się nim w swoich pomieszczeniach. Komfort płynący ze stąpania po nagrzanym podłożu to jednak nie wszystko – jest jeszcze kilka ważnych zalet tego rozwiązania, o których warto wiedzieć. Czytaj dalej, aby je poznać!

 

Systemy podnoszące komfort użytkowania domu

Każdy chce czuć się w swoim domu w pełni komfortowo i korzystać z wszelkich możliwych udogodnień. Jednym z nich jest właśnie ogrzewanie podłogowe, które zamontujesz w każdym pomieszczeniu – w łazience umili wychodzenie z wanny lub spod prysznica, w salonie stworzy przyjemny klimat, w pokoju dziecięcym zapewni możliwość nieograniczonej zabawy bez obaw o zmarznięcie maluchów, w sypialni sprawi, że po wstaniu z łóżka nie będziesz musiał szukać pantofli czy skarpetek. Ciepła posadzka w przedpokoju przyspieszy wysychanie butów przemoczonych na śniegu lub deszczu. Jak widzisz, główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego uniwersalność, ale to nie wszystko! Jednak zanim przejdziemy do kolejnych walorów tego rozwiązania, warto dowiedzieć się, czym się ono charakteryzuje.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Istnieją dwa popularne rodzaje tego typu ogrzewania. Realizując projekty nowoczesnych domów w NANOstudio, doradzamy naszym klientom najkorzystniejsze dla nich rozwiązania, aby system grzewczy był wydajny, skuteczny i jednocześnie oszczędny. Pod podłogą można umieścić przewody, maty i folie zasilane prądem i emitujące ciepło lub rurki, którymi płynie woda podgrzewana do odpowiedniej temperatury. W każdym przypadku podłoże nagrzewa się, zapewniając komfort i przyjemne ciepło, które unosi się w górę i przyczynia się do ogrzania całego pomieszczenia.

zalety ogrzewania podłogowego

Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego

Zastanawiasz się, czy warto zastosować ten rodzaj ogrzewania w Twoich wnętrzach? Jako doświadczone studio wykonujące projekty domów w Poznaniu i Warszawie, a także innych rejonach Polski, odpowiadamy: tak! Wśród jego kluczowych zalet należy wymienić przede wszystkim:

  • możliwość rezygnacji z klasycznych grzejników, które zajmują cenną przestrzeń na ścianie i zaburzają estetykę aranżacji – dzięki temu wnętrza wyglądają nowocześnie,
  • tego rodzaju system grzewczy zapewnia równomierny rozkład ciepła, zatem całe pomieszczenie jest dogrzane w takim samym stopniu,
  • brak efektu nadmiernie przesuszonego powietrza, co sprzyja komfortowi funkcjonowania we wnętrzach ogrzewanych w ten sposób,
  • zniwelowany ruch powietrza zapobiega unoszeniu się kurzu, co docenią zwłaszcza osoby zmagające się z alergiami,
  • wydajne ogrzewanie podłogowe pozwala na oszczędności.

Odpowiedni rozkład temperatury w budynku

Skoro znasz już zalety ogrzewania podłogowego, warto pochylić się nad jedną z nich, a jest nią równomierne rozprowadzanie ciepła w budynku. Dzięki temu, że całe podłoże zostaje nagrzane, temperatura rośnie w całym wnętrzu w tym samym tempie, nie ma zatem wrażenia, że w jednej części pokoju jest zimniej niż w innej. Ta sama zasada odnosi się do każdego z pomieszczeń – podobne warunki będą panować w łazience, sypialni czy salonie, a przechodząc między nimi, nie odczujesz wahań temperatur.

Oszczędności w domowym budżecie

Jeśli budynek jest odpowiednio ocieplony – a na to zwracamy szczególną uwagę, tworząc projekty nowoczesnych domów – ogrzewanie podłogowe pozwala na znaczne oszczędności. I choć trzeba się liczyć z kosztami robocizny, które mogą być znaczne, jeżeli korzystasz z profesjonalnych usług, zwrócą się one w postaci mniejszych rachunków w okresie grzewczym. Biorąc pod uwagę te oraz pozostałe wspomniane zalety tego rozwiązania, z pewnością warto się na nie zdecydować.

Uwzględnij ogrzewanie podłogowe w projekcie domu

Warto pomyśleć o tym już na etapie planowania projektu domu – w Poznaniu i Warszawie skorzystaj z usług NANOstudio, tworzonego przez profesjonalistów i pasjonatów branży. Doskonale znamy zalety ogrzewania podłogowego i wiemy, jak przystosować budynek, aby tego rodzaju system grzewczy działał w nim efektywnie i był wydajny oraz funkcjonalny. Zajrzyj na naszą stronę i sprawdź dotychczasowe realizacje – skontaktuj się z nami i razem zaplanujmy Twój nowoczesny dom!