Płyta fundamentowa – co warto o niej wiedzieć?

projekty-budowlane-warszawa

Budowa domu to złożony proces, w którym kluczową rolę odgrywa odpowiednie osadzenie budynku na gruncie. Tradycyjnie wykorzystywanym rozwiązaniem są fundamenty żelbetowe, jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się płyta fundamentowa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć i w jakich projektach budowlanych jej zastosowanie szczególnie polecają eksperci z naszych biur architektonicznych z Poznania oraz Warszawy.

Płyta fundamentowa, zamiast tradycyjnych fundamentów

Będącą alternatywą dla tradycyjnej konstrukcji fundamentowej płytę stosuje się w przypadku, gdy konieczne jest równomierne rozłożenie ciężaru budynku na gruncie. Może ona składać się z jednej lub kilku warstw betonowych, pokrytych siatką zbrojeniową. Po wcześniejszym wyrównaniu gruntu oraz położeniu warstw żwiru i piasku firma wykonująca fundament wylewa betonową płytę o wymiarach ściśle określonych w projekcie budowlanym.

W przeciwieństwie do standardowego sposobu osadzania budynku płyta fundamentowa jest mniej skomplikowana w realizacji i da się ją uzyskać mniejszym nakładem czasu oraz czynności. Ponadto jej zastosowanie znacząco zmniejsza zakres niezbędnych do wykonania prac ziemnych. Nasze biuro projektowe oferuje szeroką gamę gotowych planów budowy, które można realizować z wykorzystaniem tego coraz popularniejszego rozwiązania.

Jakie zalety ma płyta fundamentowa?

Swoją popularność, jako alternatywę dla tradycyjnych fundamentów, płyta betonowa zawdzięcza licznym zaletom płynącym z jej zastosowania. Kluczowe korzyści, dla których klienci biura w Warszawie i Poznaniu coraz częściej wybierają projekty domów osadzonych na płycie fundamentowej, to m.in.:

  • wytrzymałość oraz stabilność, gwarantujące równomierne rozłożenie ciężaru budynku na gruncie,
  • odporność na wilgoć oraz działanie wód gruntowych, zmniejszające ryzyko zawilgocenia budynku,
  • łatwy montaż, który nie wymaga tak wielu pracowników i materiałów, co tradycyjne fundamenty,
  • oszczędność czasu – wybór tego rozwiązania skraca czas osadzania budynku, umożliwiając szybsze przejście do kolejnego etapu realizacji projektu domu,
  • koszty wykonania płyty, która w wielu przypadkach okazuje się tańsza niż tradycyjne fundamenty.

biuro-architektoniczne-poznan

Kiedy warto zastosować płytę, zamiast fundamentów?

Płyta betonowa jest coraz częściej stosowana, zamiast tradycyjnego fundamentu. Jednak warto zaznaczyć, że nie wszystkie projekty budowlane mogą korzystać z tego rozwiązania. Sprawdzi się ono przede wszystkim w przypadku budynków jedno- lub dwukondygnacyjnych, o lekkiej konstrukcji. Najczęściej stawia się na niej domy parterowe lub piętrowe, które nasze biuro architektoniczne od lat projektuje dla klientów z Poznania i Warszawy.

Jeśli na placu budowy mamy do czynienia z gruntem o słabej nośności, konieczne może być wykonanie dodatkowych wzmocnień podłoża, takich jak palowanie, iniekcja czy ułożenie kolejnej warstwy żwiru na dnie wykopu. W przypadku wątpliwości dotyczących przygotowania terenu pod płytę fundamentową na takim gruncie należy skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą dobór optymalnych rozwiązań dla danego terenu.

Czy płyta jest tańsza od fundamentów?

Koszt budowy płyty jest uzależniony od wielu czynników, takich jak m.in. wymiary budynku, typ gleby oraz położenie inwestycji. W niektórych przypadkach płyta fundamentowa może okazać się tańsza niż tradycyjne osadzanie na gruncie, choć nie zawsze jest to regułą. Warto porównać koszty obu rozwiązań i dokładnie przeanalizować, które będzie bardziej opłacalne, uwzględniając konkretny projekt domu oraz warunki gruntowe.

Masz pytania odnośnie do płyty fundamentowej? Zgłoś się do nas!

Wybór odpowiedniego sposobu powiązania budynku z gruntem to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących całego przedsięwzięcia budowlanego. Decyzja ta będzie mieć wpływ na koszty inwestycji, jej bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Chcesz skonsultować swój wybór z ekspertami, by dowiedzieć się, czy wykonanie płyty fundamentowej będzie odpowiednie w przypadku Twojej inwestycji? Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem projektowym w Poznaniu lub oddziałem NANOstudio w Warszawie. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, z przyjemnością pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojego wymarzonego domu.