Prawidłowe usytuowanie budynku na działce – od czego zależy? Podpowiadamy!

biuro-architektoniczne-warszawa

Wiele osób kupujących działki pod zabudowę zapomina sprawdzić, jakie ograniczenia na nich obowiązują pod kątem usytuowania budynków. W efekcie często dochodzi do rozczarowania już na etapie przygotowań do wykonania indywidualnego projektu nowoczesnego domu. Może się wtedy okazać, iż obiekt trzeba postawić w miejscu niekorzystnym. Z tego powodu specjaliści architektonicznego biura projektowego NANOstudio, działającego na terenie Warszawy i Poznania, przygotowali dla Ciebie kilka wskazówek. Sprawdź, co wpływa na lokalizację budynku oraz jakie usytuowanie względem stron świata jest najkorzystniejsze!

Ustaw dom, biorąc pod uwagę strony świata

Czy wiesz, że prawidłowe usytuowanie budynku ma wpływ zarówno na komfort jego użytkowania, jak i koszty utrzymania? Realizując indywidualne projekty nowoczesnych domów, doskonale wiemy, że wybór niekorzystnego rozwiązania może przyczyniać się do większego zapotrzebowania na energię cieplną zimą. Do tego, jak podkreślają specjaliści z pracowni architektonicznego biura projektowego NANOstudio, może to zmuszać do dłuższego używania sztucznego oświetlenia przez ograniczony dostęp do światła słonecznego.

W efekcie wiedza na temat tego, jakie ustawienie domu jest najlepsze, to podstawa. Jednak z drugiej strony zda się ona na niewiele, jeśli działka uniemożliwia wybór optymalnej pozycji. Dlatego zawsze należy zweryfikować tę kwestię jeszcze przed zakupem ziemi.

Jakie ustawienie jest najlepsze?

Biorąc pod uwagę komfort, najlepszym rozwiązaniem jest zakup działki przy drodze usytuowanej po północnej stronie. W takim przypadku nasze architektoniczne biuro projektowe działające w Poznaniu i Warszawie zawsze doradza ustawienie budynku blisko wjazdu. Staje się barierą oddzielającą front terenu od ogrodu znajdującego się na jego tyłach, co gwarantuje dużą prywatność. Dodatkowo w takich warunkach można wykonać optymalny projekt domu – część wypoczynkowa przylega do terenu zielonego, natomiast kuchnia i cała przestrzeń gospodarcza są od strony bramy wjazdowej.

Zajmując się projektowaniem nowoczesnych budynków jednorodzinnych na indywidualne zamówienie, dużo uwagi poświęcamy także rozkładowi pomieszczeń. Tutaj również pewnym ograniczeniem może być usytuowanie domu na działce względem stron świata. Do najkorzystniejszych rozwiązań projektowych należy zaliczyć:

  • okna do przestrzeni dziennej od południa – najwięcej naturalnego światła, które pozytywnie nastraja i jednocześnie zmniejsza koszty ogrzewania,
  • strefa gospodarcza po północnej, najmniej nasłonecznionej stronie – zwykle spędzamy tam niewiele czasu,
  • sypialnia od wschodu lub zachodu, zależnie od potrzeb (wschodzące Słońce rozbudzające rano lub zachodzące kojąco szykujące do snu).

biuro-projektowe-poznan

Sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Czas zająć się teraz wspomnianymi ograniczeniami w zakresie usytuowania budynku na działce. Często są one konsekwencją Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wykonując indywidualne projekty nowoczesnych domów, zawsze musimy brać pod uwagę znajdujące się w nim zapisy. Ich celem jest ochrona mieszkańców budynków przed różnego rodzaju zagrożeniami. Zalicza się do nich m.in.:

  • nadmierny hałas,
  • promieniowanie,
  • ryzyko podtopienia (tereny zalewowe),
  • możliwość wystąpienia zapadlisk wynikających z działalności górniczej.

Mając powyższe informacje, najlepiej skontaktuj się z biurem projektowym NANOstudio – podpowiemy, jakie rozwiązania architektoniczne można zastosować w danym przypadku.

Zweryfikuj przepisy prawne

Kupując działkę pod zabudowę, pamiętaj o przepisach budowlanych, które także mają wpływ na usytuowanie budynku. Na przykład strona domu bez okien i drzwi musi być oddalona minimum 3 metry od granicy działki. Odległość ta rośnie do 4 m, gdy na ścianie są otwory drzwiowe bądź okienne. Z kolei dystans od drogi, zależnie od jej kategorii, powinien wynosić od 6 do nawet 50 metrów.

Szukasz biura architektonicznego? Zgłoś się do NANOstudio!

Szczegółowe informacje związane z usytuowaniem budynku uzyskasz w profesjonalnym biurze architektonicznym. Z tego powodu najlepiej już dziś zgłoś się do NANOstudio – działając w Warszawie i Poznaniu wykonamy projekt nowoczesnego domu Twoich marzeń. Odpowiemy na wszystkie pytanie związane z warunkami technicznymi na danej działce i indywidualnie podejdziemy do każdego zlecenia projektowego. Zachęcamy do kontaktu!