Zalety domów parterowych. Kiedy warto wybrać taki projekt?

dom-parterowy-projekt-indywidualny

Podejmując decyzję o rozpoczęciu budowy, musisz odpowiedzieć sobie na jedno z kluczowych pytań dotyczących wyboru odpowiedniego projektu domu. Budynki parterowe to w ostatnich latach zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie architektoniczne, wybierane przez inwestorów, ceniących sobie komfort, swobodę aranżacji i niedrogie utrzymanie. Poznaj najważniejsze przewagi parterówek w porównaniu z obiektami piętrowymi i sprawdź, czy koncepcja obiektu jednokondygnacyjnego będzie odpowiednia dla Ciebie i Twoich najbliższych.

 

Spis treści

 

Dom parterowy czy piętrowy? Oto jest pytanie!

Decyzja dotycząca wyboru bryły budynku uzależniona jest od szeregu czynników. Zarówno parterówka, jak i obiekt z dodatkową kondygnacją mają swoje unikalne zalety, które musisz wziąć pod uwagę. Jeśli zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie dom parterowy, czy piętrowy, to pamiętaj, że parterówka, w której wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie, zapewnia zdecydowanie wygodniejszą komunikację.

Z kolei projekty budynków piętrowych mają do zaoferowania większą przestrzeń mieszkalną, jednocześnie umożliwiając komfortowy podział na strefę dzienną oraz wypoczynkową. Ograniczeniem architektonicznym dla niektórych domowników może być natomiast konieczność wchodzenia po schodach w celu dostania się na górną kondygnację.

Najważniejsze cechy projektu domu parterowego

Budynki z jedną kondygnacją są niezwykle popularne wśród miłośników współczesnego designu odwiedzających nasze biuro. Projekt domu parterowego charakteryzuje się z reguły:

  • prostą bryłą,
  • minimalistycznym stylem,
  • otwartymi przestrzeniami,

nadającymi tego rodzaju zabudowie nowoczesny i elegancki wygląd. Częstym elementem projektów budynków jednokondygnacyjnych są przestronne okna, które wpuszczają dużo światła, optycznie powiększającego przestrzeń.

Ponadto domy parterowe są bardziej elastyczne w kwestii adaptacji i rozbudowy. Możliwość łatwej modyfikacji i dodawania nowych pomieszczeń lub funkcji będzie dużym plusem dla osób, które chcą mieć możliwość dostosowania wnętrz do zmieniających się potrzeb. Jedna kondygnacja to także prostsza struktura i mniejsza powierzchnia do utrzymania w porównaniu do domów piętrowych. Ogrzewanie, sprzątanie oraz bieżące utrzymanie są znacznie prostsze i wiążą się z niższymi nakładami finansowymi.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru projektu?

Przy wyborze idealnej koncepcji musisz uwzględnić swoje indywidualne preferencje i potrzeby. Nasze biuro architektoniczne w Warszawie poleca jednokondygnacyjne rozwiązania osobom ceniącym sobie komfort i łatwość poruszania się po mieszkaniu. Brak schodów oznacza większą dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, małych dzieci i seniorów. Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest wielkość rodziny. Projekty domów parterowych idealnie sprawdzają się w przypadku rodziny czteroosobowej – przy większej liczbie domowników warto rozważyć budynek piętrowy.

dom-parterowy

Sytuacje, w których dom parterowy sprawdzi się najlepiej

Koncepcja budowy budynku jednokondygnacyjnego będzie odpowiednim rozwiązaniem w przypadku osób starszych czy zmagających się z niepełnosprawnościami, którym codzienne poruszanie się po schodach sprawia problem. Brak barier architektonicznych oraz ulokowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie ułatwiają dostęp i zapewniają większą niezależność.

Rodziny z małymi dziećmi również docenią fakt, iż wszystkie pomieszczenia znajdują się na tej samej kondygnacji, m.in. z uwagi na łatwiejszy nadzór nad dziećmi czy brak konieczności znoszenia wózka po schodach. Z kolei klientom naszych biur architektonicznych w Poznaniu i Warszawie, ceniącym sobie minimalistyczny design, tego typu projekty pozwalają stworzyć nowoczesną i niedrogą w utrzymaniu przestrzeń mieszkalną, precyzyjnie odpowiadającą na potrzeby naszego społeczeństwa.

Profesjonalne biuro architektoniczne w Poznaniu i Warszawie

Decydujesz się na dom parterowy i potrzebujesz projektu odpowiadającego Twoim wymaganiom? Skontaktuj się z nami albo odwiedź nasze biuro architektoniczne w Poznaniu lub Warszawie. Zleć zaprojektowanie budynku zespołowi doświadczonych specjalistów, a jeśli cenisz sobie sprawdzone rozwiązania, wybierz jeden z gotowych planów do szybkiej i łatwej adaptacji. Z nami zrealizujesz inwestycję idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.